
În spiritul pregătirilor pentru Sfintele Sărbători de Paști, Universitatea Pedagogică de Stat „Ion Creangă” din Chișinău a desfășurat, ieri, 9 aprilie 2026, chiar în Joia Mare, un eveniment deosebit dedicat tradiției și măiestriei artizanale: Workshopul de confecționare a lumânărilor pascale din ceară naturală.
Evenimentul a fost organizat la inițiativa Decanatului Facultății de Psihologie și Psihopedagogie Specială (FPPS), în parteneriat cu Direcția Comunicare, Imagine și Marketing Instituțional. Atelierul a fost susținut și facilitat de studentele facultății, Natalia Arhipcenko și Maria Cușnir, care au ghidat participanții în universul fascinant al modelării cerii.
La activitate, au răspuns cu entuziasm colaboratori ai UPSC, cadre didactice și specialiști din diverse structuri administrative, transformând spațiul de lucru într-un veritabil laborator de creație și interacțiune umană. Workshopul a pus accent pe semnificația luminii în contextul sărbătorilor pascale, oferind ocazia de a crea obiecte cu valoare simbolică personală.
Participanții au explorat tainele prelucrării cerii naturale, învățând despre proprietățile acestui material nobil, despre alegerea fitilului potrivit și despre tehnicile de rulare sau turnare care conferă fiecărei lumânări o notă unică.
Întâlnirea a oferit un cadru cald și inspirațional, favorizând dialogul între colegi și relaxarea prin artă, într-o perioadă de profundă încărcătură spirituală. Prin acest workshop, Facultatea de Psihologie și Psihopedagogie Specială a UPSC și-a propus nu doar transmiterea unor abilități practice, ci și consolidarea comunității universitare prin activități colaborative care stimulează starea de bine și creativitatea.
Produsele finale — lumânări artizanale din ceară naturală, decorate cu elemente specifice — au rămas în posesia participanților, ca simbol al luminii și al muncii depuse împreună.















![]()