UPSC a desemnat câștigătorii concursului zonal de creație literar-artistică „Filipiada”, 2022

Astăzi, în cadrul concursului zonal de creație literar-artistică „Filipiada” – 2022, dedicat în exclusivitate scriitorului Iulian Filip și organizat de către Consiliul Raional Drochia, UPSC a stimulat originalitatea și creativitatea în gândire și limbaj prin diplome de excelență.

Prezent la festivitatea de premiere a laureaților, șeful Catedrei de limba și literatura română Adrian GHICOV, doctor habilitat, profesor universitar, a edificat specificul creației literare a scriitorului și importanța acestuia pentru integritatea spiritului național în postmodernitate.

Experiențele literare unicale, de trăiri profunde, pe care le prilejuiește opera lui Iulian Filip, au generat produse de concurs, pe care UPSC le-a apreciat în aspectul lor inedit. Cei mai buni participanți, împreună cu Iulian FILIP, vor fi invitații catedrei în activitatea de anvergură națională ,,Iulian Filip: literatura și provocările postmoderne ale creativității”, care va avea loc în luna septembrie, curent. Iată învingătorii desemnați de către UPSC:

  • Premiul Mare

Marina Lefter, profesor de limba și literatura română LT „B.P.Hasdeu” – eseul „Vitalie Zagaevschi – Omul literat”

  • Premiul I – pentru originalitate

Vitalie Zagaevschi, poet, pubilist, ziarist – eseul „Anatol Rusnac – un poet înzestrat de divinitate”- Concurs declamatori

Tăureanu Ilinca LT „B.P.Hașdeu” or. Drochia, poezia „O să mai vin, o să vă vin”

Vicol Mădălina LT „B.P.Hasdeu”- eseul „Ioan Mînăscurtă, logodit cu logosul”

Morcov Elena, beneficiar BP Cotova, r-nul Drochia – eseul „Claudia Partole – vestitoarea luminii”

Ignat Mihaela , s. Copăceni, Sângerei – eseul despre Adrian Păunescu

  • Premiul II (creativitate) Concurs creație proprie

Gorea Ștefan, BP Iezărenii vechi, Sîngerei „Spicuiri hazlii din cărți și poezii”

Mîțu Galina, BPR „Iulian Filip” Drochia – poezia „Moștenire”

Lucia Beltei, s. Bleșteni Edineț – poezia „Lui Moș Trifan Baltă”

Alina Spătaru, s.Viișoara, Glodeni – poezia „Poetul copilăriei”

  • Premiul III – (5 premianți)

Liubovi Pampărău, Filiala copii Pelinia – eseul „Poetul satului meu – Ion Vieru”

Vasilos Sorina, or. Glodeni – eseul „Vasile Coroban – critic literar al tuturor vremurilor”

Manoilă Elena, s. Pepeni, Sîngerei – poezie dedicată lui Iulian Filip

Trofimov Ionela, s. Drăgănești Sîngerei – poezia „Poet de revelație măreață”

Galina Prodan, BPR „Iulian Filip” – eseul „Sava Răileanu și cărțile sale”.

 71 – vizualizări în total,  2 – astăzi