CNIDE „Clasa Viitorului” crește viitorul

În data de 7 și 8 mai 2022, CNIDE „Clasa Viitorului” din cadrul UPSC a adunat 32 de echipe de robotică din R. Moldova, ce întrunesc 212 de elevi și 47 de antrenori, care au explorat problemele legate de sistemul global de transport și au propus inedite soluții tehnologice pentru îmbunătățirea modului de transport și logistică a bunurilor.

Echipele participante au proiectat, construit și programat roboți autonomi pentru realizarea anumitor misiuni predefinite.  FIRST LEGO League Challenge este cea mai mare competiție internațională în domeniul tehnologiei și roboticii, dedicată copiilor și adolescenților cu vârste cuprinse între 9 și 16 ani.

FLLMoldova2022 – cea mai inovatoare și distractivă competiție de robotică, FIRST LEGO League, ediția a 7-a se desfășoară în cadrul Programului Național de studiere a Roboticii Educaționale și sunt organizate sub egida Ministerul Educației și Cercetării al Republicii Moldova, cu suportul USAID Moldova și al Embassy of Sweden in Chisinau în cadrul Proiectului Tehnologiile Viitorului Innovate Moldova. Parteneri ai acestei ediții sunt companiile din sectorul TIC: Orange Moldova, Pentalog și FFW Agency.

  • Felicitări echipelor clasate în Semifinala I:

Campion: ??? – ???????????, Tekwill Academy Kids, Chișinău

Premiul pentru „Performanța Robotului”: ??? – ???????????, Tekwill Academy Kids, Chișinău

Premiul pentru „Proiectarea robotului”: ??????, LT „SOCRATE”, Chișinău

Premiul pentru „Proiectul de inovare”: ?????????? ??????, LT „Iulia Hașdeu”, Chișinău

Premiul pentru „Valorile Fundamentale”: ??????????, LT „SOCRATE”, Chișinău

Premiul special pentru „Perseverență”: ??????_???, Centrul Raional de Asistență și Performanță în Educație, Ungheni

Premiul special pentru „Excelență în inginerie”: „?????????” Centru Tehnologii Informaționale și Comunicaționale, Chișinău

Premiul special „Motivare”: ??? ???, LT „Liviu Deleanu”, Chișinău

Premiul special „Stea în devenire”: ??????, LT „Mihai Stratulat” Boșcana, Criuleni

Premiul special „Stea în devenire”: ???????, MICTech Center Florești

  • Felicitări echipelor deținătoare de trofee din Semifinala II:

Campion: ????????????????, LT „Nicolae Iorga”, Chișinău

Premiul „Performanța Robotului”: ????????????????, LT „Nicolae Iorga”, Chișinău

Premiul pentru „Proiectarea robotului”: ??? ??? ???, LT „Vasile Alecsandri”, Bălți

Premiul pentru „Proiectul de inovare”: ????? ?? ?????, LT „DA VINCI”, Chișinău

Premiul pentru „Valorile Fundamentale”: ?????? ???????? ???????, LT „Gheorghe Asachi”, Chișinău

Premiul special pentru „Perseverență”: ??????????, L.T. ,„Mihai Eminescu”, Leova

Premiul special „Motivare”: ?????? ??????, Liceul de Creativitate și Inventică „Prometeu Prim”, Chișinău

Premiul special „Stea în devenire”: ???? ?? ??, BP „Mihai Eminescu”, Rezina

Premiul special „Stea în devenire”: ????????, IP Gimnaziul „Eugen Coșeriu”, s. Catranîc, Fălești

  • În Finala mare, care va avea loc pe 14 mai 2022, sunt promovate următoarele echipe: „??? ??? ???”, „?????? ???????? ???????”, „????????????????”, „?????? ??????”, „???? ?? ??”, „????? ?? ?????”, „??????????”, „????????”, „Just a bot”.

 449 – vizualizări în total,  1 – astăzi