Hora Păcii în Ziua Ușilor Deschise la UPSC și premierea în Concursul „Tinere Talente”, 2022

Astăzi, 16.04.2022, în cadrul Zilei Ușilor Deschise, UPSC, s-a desfășurat în premieră Concursul Național de Interpretare Artistică „Tinere talente”, ediția 2022.

Concursul a întrunit un număr impunător de participanți din diverse localități ale Republicii Moldova! Cele 20 de colective coregrafice au debutat cu „Hora Păcii” interpretată de la mic la mare în curtea UPSC, după care au evoluat în scenă, în incinta CNIDE „Clasa Viitorului”. Membrii juriului au apreciat evoluția colectivelor coregrafice în baza interpretării a două dansuri populare.

Gratitudine și respect dnei Rector a UPSC, Alexandra BARBĂNEAGRĂ, dr., conf. univ., pentru susținerea ideii și sprijinul acordat în organizarea Concursului!

Mulțumiri alese Facultății Științe ale Educației și Informatică, Catedrei Pedagogie Preșcolară, Educație Fizică și Dans, dlui Gheorghe NICOLAESCU, asistent univ. și dlui Ion BENCHECI, lector univ., pentru organizarea acestui eveniment de anvergură!

Aleasă prețuire membrilor juriului, precum și Direcției Tehnologii Informaționale, pentru suportul tehnic și sprijinul profesionist acordat în desfășurarea evenimentului!

Vă prezentăm învingătorii Concursului Național de Interpretare Artistică „Tinere talente”, ediția 2022:

PREMIUL MARE

  • Școala de Arte, Cricova, coregraf Denis GÎNGA

DIPLOMĂ DE GRADUL I:

  • Școala de Arte, Cimișlia, coregraf Mariana GOLOVATÎI
  • Școala de Arte „G. Enescu”, Călărași, coregraf Gheorghe FURCULIȚĂ
  • Școala de Arte „M. Bieșu”, Ștefan-Vodă, coregraf Anatol CADU

DIPLOMĂ DE GRADUL II:

  • Școala de Arte, Glodeni, coregraf Inga TUDOS
  • Școala de Arte „N. Sulac”, Florești, coregraf Igor COSTANDA
  • Școala de Arte, Coșnița, coregraf Ion BENCHECI

DIPLOMĂ DE GRADUL III:

  • Școala de Arte „G. Enescu”, Călărași, coregraf Igor FILIPIUC
  • Școala de Arte „Hîjdeni”, Glodeni, coregraf Irina PRISACARI
  • Școala de Arte, Cărpineni, Hîncești, coregraf Olga OBLEAC

MENȚIUNE:

  • Școala de Arte „M. Bieșu”, Ștefan-Vodă, coregraf Ștefan STĂVILĂ
  • Școala de Muzică, Lăpușna, Hîncești, coregraf Veronica PÎRĂU
  • Școala de Arte pentru copii „Teodorovici”, Leova, coregraf Maria COSTELIȚEV
  • Școala de Arte, Olănești, Ștefan-Vodă, coregraf Aneta POJAR
  • Școala de Arte „A. Stîrcea”, Chișinău, coregraf Ruslan JARDAN
  • Școala de Arte „M. Bieșu”, Ștefan-Vodă, coregraf Snejana DUMITRAȘCU
  • Școala de Arte „T. Bătrînu”, Hîncești, coregraf Nadejda MARTÎNIUC
  • Școala de Arte „V. Glinca”, Dubăsarii Vechi, Criuleni, coregraf Olivia VASILIȚA
  • Școala de Arte, Cuhnești, Glodeni, coregrafi Victoria COMPANICI, Georgeta SCUTELINICIUC
  • Școala de Arte „C. Porumbescu”, Bălți

La mai mult și la mai mare, dragi participanți!

 489 – vizualizări în total,  1 – astăzi